Festival zelišč

Festival zelišč 

V soboto, 16. junija  je na Lokvah v okviru Festivala zelišč potekala predstavitev dela slepih in slabovidnih pri delu z zelišči. Naši člani in članice so svoje delo pričeli že zjutraj, kjer so se najprej seznanili z zelišči, nato nase nadeli predpasnike in se odpravili v kuhinjo. Delo je potekalo v manjših skupinah, kjer je vsaka skupina iz zelišč pripravila najmanj eno juho, namaz in pecivo. Pri kuhi je poleg delavk društva, prostovoljcev sodeloval tudi zeliščar dr. Janko Rode.Pregled sestavin za pripravo ajdovih piškotov z zelišči
Pregled sestavin za pripravo ajdovih piškotov z zelišči.Priprava testa za kruh
Priprava testa za kruh.Priprava jogurtovega peciva z meto
Priprava jogurtovega peciva z meto.Čiščenje koprive za pripravo juhe
Čiščenje koprive za pripravo juhe.Izbira zelišč za pripravo zeliščne juh
Izbira zelišč za pripravo zeliščne juhe.Priprava piškotov za peko
Priprava piškotov za peko.Kuhanje zeliščne juhe s pirinimi žličniki
Kuhanje zeliščne juhe s pirinimi žličniki.

Ob 14. uri so se v prostorih gostišča Na Planoti pričeli zbirati obiskovalci festivala. Glasbena spremljava in uvodne besede z otvoritvijo likovne razstave "Sonce zlato" so bile zaupane Dušanu Kobalu, predsedniku Lions kluba Nova Gorica, ki je s pesmijo naše članice Sare Bukovec Jug nagovoril navzoče. Sledil je govor Borisa Kanteta vodje Zavoda GOST in Igorja Miljavca predsednika našega društva. Dogajanje je popestrila še etnologinja in kulturna antropologinja Janja Hiti, ki je predavala o rabah zelišč v prehrani na Goriškem od konca 15. do začetka 20. stoletja. Nato je napočil najbolj pričakovani trenutek, ko je Dr. Janko Rode predstavil naše delo in obiskovalce povabil na pokušino. Pripravljene zeliščne jedi so požele veliko pohval in navdušenja.Pogostitev gostov z zeliščnimi specialitetam
Pogostitev gostov z zeliščnimi specialitetami.Klepet gostov s člani društva
Klepet gostov s člani društva.
Po degustaciji so se odpravili še na bližnjo njivo...
Po degustaciji so se odpravili še na bližnjo njivo, kjer so naši člani pred slabim mesecem sadili zelišča. Zelišča so bila opremljena s tablicami v povečanem črnem tisku in brajici.
 

Kategorija: